STAVANIE MÁJA

Apríl sa pomaly blíži ku koncu a s tým je spojená ďalšia milá tradícia. Už od nepamäti je zvykom medzi zaľúbenými, že vždy pred 1. májom zaľúbený mládenec postavil pred domom svojej dievke máj.

Hneď od prvých jarných dní chodili do lesa na obhliadky smrekov, ktoré by boli najvhodnejšie na túto príležitosť. Po dôkladnom výbere museli smreky podrezať , ošúpať z kôry a zoťať aj husté smrečky, ktoré potom pripevnili ako vršok na máj. Následne ich priniesli dievčatám na dozdobenie, kde už vykopávali hlbokú jamu a pripravovali skaly a zeminu na upevnenie tak, aby  vydržali nápor aj toho najsilnejšieho vetra. Samotné stavanie prebiehalo až po zotmení. Tento najdôležitejší proces dopĺňal spev mládencov za zvuku harmoník. Keď už si všetci mládenci túto „povinnosť“ splnili a dievčatám sa pred domom pýšili nové máje, vybrali sa spoločne postaviť máj aj pred kostol, faru či školu. Ráno, prvého mája po namáhavej nočnej práci mládencov, celá dedina zvedavo zisťovala koľko májov bolo postavených a ktorá dievka má najvyšší a najkrajší. Po mesiaci obzerania a pýšenia sa boli máje váľané, čo pre miestnych predstavovalo ďalšiu príležitosť na zábavu a oslavovanie.

Rokmi sa táto tradícia dodržiava stále menej a menej. V súčasnosti stojí jeden hlavný máj v strede obce, avšak sem-tam sa nájdu zaľúbenci, ktorí chcú takýmto spôsobom prejaviť náklonnosť svojim dievkám.

Už teraz sa môžeme pomaly tešiť na tohtoročné slávnostné stavanie mája. A možno si nejedna dievka súca na vydaj nájde na prvého mája pred domom postavený krásny vysoký máj.

DSCN3860

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Môžete použiť tieto HTML značky a atribúty: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>