Pútnické miesto Skalka (Skalka nad Váhom)

Malá Skalka/ Nová Skalka

 

malá skalkaDominantou lokality Malá, alebo tiež Nová Skalka je dvojvežový kostolík postavený v románskom slohu. Po prvý raz sa spomína už v roku 1208. Bol zasvätený Sv. Beňadikovi. Neskôr dal na jeho mieste vybudovať kaplnku ku cti sv. Doroty Juraj Thurzo.  V roku 1679 bol postavený nový oltár – posvätený na počesť Panny Márie Čenstochovskej.

Jezuiti kaplnku v roku 1745 rozšírili do súčasnej podoby a pristavili k nej dve veže. Hlavný oltár zdobia dve sochy pustovníkov Sv. Andreja-Svorada a Beňadika (z roku 1924). Maľba svätcov na stene je dielom P. Emila Prokopa, SVD (1983).

 

Veľká Skalka/ Stará Skalka

 

Veľkú Skalku tvorí kostolík, kláštor a jaskyňa. Kostolík bol postavený v roku 1224 v goticstara skalkakom
slohu. V roku 1664 sa celý objekt dostáva pod správu jezuitov, ktorí ho zrekonštruovali a v roku 1717 znovu postavili kaplnku Sv. Andreja-Svorada a Beňadika s novou kupolou a vežou. V objekte kláštora sa nachádza vchod do pôvodnej jaskyne pustovníkov.

Zdroj: http://www.visittrencin.sk/putnicke-miesto-skalka-0

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Môžete použiť tieto HTML značky a atribúty: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>