Leto na vidieku

Leto je už v plnom prúde, každý má naplánované aktivity, turistiky, dovolenky, každý trávi letný čas podľa svojich predstáv a možností. Inak využívajú voľné chvíle ľudia v mestách a inak na vidieku.  Územie Bielych Karpát sa vyznačuje značnou vidieckosťou, čistejším ovzduším a pokojnou atmosférou. Oblasť je posiata veľkým množstvom možností trávenia voľného času. Na svoje si prídu milovníci prírody a turistiky, cyklistiky, športu, pamiatok, kultúry…

Za zmienku určite stojí unikát na tomto území, a to Vyhliadková veža v Trenčianskej Závade. Krásna, takmer 25 metrov vysoká veža, ktorej výhľad siaha až na Martinské hole. Pod vežou sa nachádza Gazdovstvo Uhliská, ktoré vo svojej reštaurácií ponúka tradičné slovenské špeciality a nápoje. Priestor obľubujú nielen dospelí, ale aj deti, pre ktoré je k dispozícií detské ihrisko či jazda na koni.

DSC_0720

 

Ďalšou zaujímavosťou sú určite Vršatské bralá, ktoré v sebe skrývajú zrúcaniny hradu Vršatec a náučný chodník „Okolo Vršatca“. Krásna a nenáročná trasa vhodná na krátke prechádzky s 10 zastávkami doplnená nádhernými výhľadmi na priľahlé okolie.

Vršatec

 

Športový nadšenci ocenia outdoorové fitness, ktoré sa nachádzajú v obci Horná Súča a v mestách Nemšová a Ilava. Veľkej obľube sa v súčasnosti teší cyklistika. Najzaujímavejšou je cyklotrasa z Nemšovej, ktorá cez Horné Srnie vedie až do Českej republiky. Táto cyklotrasa, ktorá má len v slovenskej časti viac ako 10 km je využívaná taktiež korčuliarmi či bežcami. Počas absolvovania týchto športov sa môžete občerstviť na Cyklo zrube, ktorý sa nachádza vedľa cyklotrasy v Hornom Srní.

cyklortrasa

IMG_7445

 

Jednou zo zastávok pre cyklistov môže byť aj Studnička pod košármi v Ľuborčianskej doline. Horská voda, krásne a tiché prostredie, pokojná atmosféra. Toto miesto je aj časťou náučného poľovníckeho a lesníckeho chodníka. Na mieste sa nachádza infopanel, ktorý návštevníkom povie viac o miestnych drevinách a ich vyžití. Ak nepatríte medzi cyklistov, môžete toto miesto navštíviť v rámci rekreácie a oddychu a popri tom si opiecť špekáčik na miestnom ohnisku.

Studnička

 

 

V prípade škaredého počasia môžete svoj voľný čas tráviť napríklad v kaštieli v Bohuniciach, ktorého funguje pod oficiálnym názvom Múzeum regiónu Bielych Karpát. Najväčším lákadlom sú určite figuríny známych osobností z regiónu v životnej veľkosti (Božena Riznerová Obrová, Michal Rešetka, Hugolín Gavlovič, Vojtech Zamarovský a Sv. Benedikt), ale spomenúť treba aj expozíciu Ľudmily Podjavorinskej, sklársku expozíciu či výstava historických motocyklov.

kolaz osobnosti-01

 

Nadšenci histórie a pamiatok by určite nemali obísť Skalku nad Váhom. Kostolík, kláštor a jaskyňa s bohatou dávnou históriou, ktorú Vám prerozpráva miestny sprievodca na prehliadke týchto objektov. Hlavnými osobnosťami žijúcimi na tomto krásnom mieste boli sv. Svorad a Benedikt.

Slovensko je krásna krajina a každý jeho región je niečim zvláštny a originálny. My sme hrdí na ten náš a sme šťastní a vďační, že môžeme žiť a tráviť čas práve tu…

 

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Môžete použiť tieto HTML značky a atribúty: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>